روش مطالعه درس ریاضی (ویژه رشته ی انسانی)

شنبه, ۲۵ام آذر, ۱۳۹۶

میدانیم که نحوه مطالعه هر درس با درس‌های دیگر تفاوت دارد و با اتخاذ شیوه‌های مناسب برای مطالعه هر درس میتوانیم به میزان قابل توجهی کارایی و پیشرفت خودمان را در آن درس بیشتر کنیم.
شاید درس ریاضی برای دانش‌آموزان رشته انسانی درسی سخت و تا حدودی پر ابهام باشد ولی گرفتن نتیجه از‌ آن به هیچ عنوان غیر ممکن نیست.
به این نکته توجه داشته باشید که ریاضیات رشته انسانی در مقایسه با سایر رشته ها ساده‌تر و با حجم کمتری ارائه شده است پس با توجه به همین نکته میتوانیم امیدوار باشیم که کار خیلی سختی هم پیش‌رو نخواهیم داشت.
در این‌جا با چند نکته در ارتباط با شیوه‌ی مطالعه و گرفتن نتیجه بهتر در این درس آشنا می‌شویم.
باید برای رسیدن به نتیجه مشخص در این درس هدف گذاری کنید؛ برای مثال چه نمره‌ای مد نظر شماست؟ آیا برای رسیدن به آن آمادگی دارید؟؟ هدف گذاری و پرسیدن همین سوالات از خودتان باعث می‌شود تا میزان تلاش خود را به حدی برسانید که هر روز به هدف خود نزدیک تر شوید.
بهترین کاری که برای پیشرفت خودتان در این درس می‌توانید انجام دهید این است که مطالب هر درس را همان روز یاد بگیرید و دوباره آنها را مرور کنید. این کار در طولانی مدت به شما کمک می‌کند تا بر روی مطالب تسلط پیدا کنید.
در حین مطالعه این درس یک کاغذ کنار خودتان گذاشته و مطالبی را که متوجه نمی‌شوید و یا در آن قسمت مشکل و یا سوالی دارید را یاد داشت کنید و حتما در جلسه‌ی بعد از معلم خودتان درباره آن سوال کنید.
در پایان مطالعات درس جدید، سعی کنید تعدادی، هر چند اندک، از سوالات آن مبحث را خودتان حل کنید. در ابتدا با سوالات آسان‌تر شروع کنید؛ حتما لازم نیست پس از مطالعه درس جدید شما بتوانید نمونه سوالات سخت آن درس را حل کنید. هر سوالی که شما حل می‌کنید ذهن شما را در ارتباط با آن موضوع قوی‌تر می‌کند و در نهایت شما تسلط کامل را روی مطلب مورد نظر بدست می‌آورید.
نکاتی که معلم در کلاس درس به آنها اشاره می‌کند را در دفترچه‌ی کوچکی یاد داشت کنید. این روابط و نکات می‌تواند به شما در فهم و درک راحت تر درس کمک کند.
به طور خلاصه حل تمرینات به صورت مداوم و تحلیل مطالب و ارتباط دادن آنها به هم می‌تواند نتیجه‌ی مطلوبی را برای شما در این درس فراهم آورد.
موفق و سربلند باشید.