ایران جزو 10 کشور برتر دنیا در آموزش مجازی دانش‌ آموزان است

  • نویسنده فاطمه صباح
  • دسته بندی اخبار
  • منتشر شده در 23 فروردین 1399
  • دیدگاه 0
  • بازدید 1153
ایران جزو 10 کشور برتر دنیا در آموزش مجازی دانش‌ آموزان است

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران جزو ۱۰ کشور برتر دنیا به شمار می‌رود که به صورت متمرکز و پیوسته، آموزش‌های مجازی را ارائه می‌کند و در سطح بین‌الملل بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

غلامرضا کریمی گفت: با اقدامات موثری که وزارت آموزش و پرورش در طول دو ماه اخیر انجام داد، بازتاب جهانی فعالیت‌های کشورمان در زمینه آموزش مجازی بسیار گسترده و چشم‌گیر بوده است و در سطح سازمان‌های بین‌المللی، جزو ۱۰ کشور برتر جهان به شمار می‌رود که توانسته به صورت متمرکز و پیوسته، آموزش‌های مجازی ارائه دهد. همین اقدامات به ویژه فعالیت‌ها در زمینه آموزش تلویزیونی در سطح بین‌المللی مورد توجه جهانی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این برهه بیش از هر زمان دیگری مسائل روحی و روانی دانش‌آموزان و خانواده‌ها و انجام مشاوره‌های برخط به شدت پیگیری می شود و در اولویت آموزش‌های مجازی قرار دارد، تاکید کرد: وزارت آموزش و پرورش بر حفظ ارتباط دانش‌آموزان و معلمان و آموزش والدین و کودکان برای استفاده امن از محیط شبکه مجازی و اینترنت برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی تاکید دارد.

استفاده از پلتفرم‌های غیرمتمرکز، اما تحت مدیریت وزارت آموزش و پرورش

کریمی با تاکید به تجربه‌های جهانی، دادن اختیارات بیشتر به مدارس و استفاده از پلتفرم‌های غیرمتمرکز، اما تحت مدیریت وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: مناسب است در کنار استفاده از شبکه اجتماعی دانش آموزی (شاد)، از ظرفیت‌ معلمین که پیش از این فعال بوده‌اند، نیز استفاده شود.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور به  تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر وضعیت آموزش در جهان اشاره و تصریح کرد: براساس آمار یونسکو تا تاریخ ۱۱آوریل برابر با ۲۳ فروردین‌ماه، یک میلیارد و ۵۷۶ میلیون و ۲۱ هزار  و ۸۱۸  یادگیرنده در ۱۸۸ کشور که مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرده‌اند، تحت تأثیر بحران کووید ۱۹ قرارگرفته‌اند. این رقم ۹۱.۳ درصد از کل یادگیرندگان ثبت‌نام شده در مدارس و دانشگاه‌های جهان را تشکیل می‌دهد.

کشورهایی که مدارس را تا پایان سال تعطیل کرده‌اند

وی نوع واکنش‌ها به این بحران را در دنیا به چهار گروه تقسیم کرد و افزود: بسیاری از کشورها با توجه به ادامه‌دار بودن این بحران، تعطیلات مدارس را تا پایان سال اعلام کرده و برنامه‌ریزی بلندمدت را شروع کرده‌اند، آنها اجازه لغو حضوری امتحانات را داده‌اند و ارزیابی‌های پایانی را به معلمان واگذار کرده‌اند.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور به کشورهایی که مدارس را تا پایان سال تعطیل کرده‌اند اشاره و بیان کرد: ۱۹ ایالت و ۳ بخش ایالات متحده تاکنون دستور یا توصیه بسته شدن مدارس را تا پایان سال تحصیلی دریافت کرده‌اند.

کریمی در ادامه خاطرنشان کرد: پرتغال، امارات، کویت، انگلیس، پاکستان نیز جزو کشورهایی هستند که مدارس را تا پایان سال تعطیل کرده‌اند.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور از احتمال تعطیلی مدارس در بسیاری از کشورهای دیگر هم خبر داد و گفت: تعطیلی مدارس در اسپانیا، ترکیه، ازبکستان، اوکراین، هندو ... بسیار محتمل است و برگزاری کلاس در پاییز آینده هم در این کشورها مورد تردید است.

وی به مدارس ایتالیا اشاره کرد و افزود: کشور ایتالیا اعلام کرده است امکان برگزاری کلاس حضوری تا پایان سال تحصیلی وجود ندارد و پس از سپتامبر نیز با بررسی شرایط ممکن است بازگشایی مدارس به تدریج و مرحله‌ای صورت گیرد. احتمال ادامه آموزش از راه دور نیز دور از انتظار نیست.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در ادامه گفت: این کشورها معتقدند باید بر تقویت سیستم آموزش از راه دور تمرکز و تسهیلات و آموزش‌های لازم را برای مدیران، معلمان، دانش‌آموزان و والدین فراهم کنیم، بودجه‌بندی را بازبینی کنیم و کلا همه چیز را براساس شرایط جدید تغییر دهیم تا از بحران با آسیب کمتری خارج شویم.

کشورهایی که مدارس را تعطیل و آموزش‌ مجازی را مدیریت می‌کنند

کریمی به کشورهایی که مدارس را تعطیل کرده‌اند و آموزش‌ مجازی را مدیریت می‌کنند، اشاره و بیان کرد: در کشورهای ایران، قطر، فرانسه، آلمان، عراق و... به رغم تعطیلی مدارس، معلمان آموزش‌های از راه دور را مدیریت می‌کنند. این کشورها مشخص نکرده‌اند که آموزش‌ها مروری باشد یا جدید و در مورد ارزیابی‌ها، تصمیم‌گیری دقیقی نشده و حتی میزان شمول آموزش‌ها هنوز برآورد نشده است.

کشورهایی که مدارس را به تدریج و به صورت پایه تحصیلی و منطقه بازگشایی کرده‌اند

وی با اشاره به کشورهایی که مدارس را به تدریج و به صورت پایه تحصیلی و منطقه بازگشایی کرده‌اند، اظهار کرد: در چین بجز پکن و هوبئی (استانی که شهر وهان در آن واقع شده) که تاریخ بازگشایی آن مشخص نشده، در بقیه استان‌ها مدارس باز است یا به زودی باز خواهند شد.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور به وضعیت آموزشی تایوان و ژاپن اشاره کرد و افزود: تایوان پس از دو هفته تعطیلی در ۶ اسفند مدارس را باز کرده است و کشور ژاپن در برخی استان‌های وضعیت سفید، سال تحصیلی جدید از هفته گذشته آغاز  شده است.

کشورهایی که مدارس تعطیل نبوده است

کریمی با تاکید بر این که برخی کشورها مدارس را تعطیل نکرده‌اند، بیان کرد: مدارس در کشور سنگاپور تعطیل نشده‌اند، ولی از دو هفته قبل مدل ترکیبی را انتخاب کرده‌اند.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور در پایان افزود: کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان، کومور، هندوراس و برخی مدارس روسیه نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.


دیدگاه کاربران


برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری خود شوید. ورود یا ثبت‌ نام