رادیو گفتگو قیمت کتب و لوازم التحریر در رشد علمی دانش آموزان اثرگذار است

یکشنبه, ۲۲ام دی, ۱۳۹۸

حامد حدادی بیان کرد: قیمت کتب و لوازم التحریر در رشد علمی دانش آموزان در سراسر کشور اثرگذار است. در حقیقت اگر قیمت ها مناسب باشد، شاهد رشد و شکوفایی استعدادها خواهیم بود و اگر مناسب نباشد شاهد عقب ماندگی های تحصیلی دانش آموزان خواهیم بود.

 

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع تاثیر قیمت کتب درسی و لوازم التحریر در روند تحصیلی دانش آموزان کشور و با حضور دکتر حامد حدادی مشاور مدارس سمپاد و نمونه دولتی به روی آنتن رفت.

حامدی حدادی در آغاز با اشاره به متوسطه دوم گفت: در این مقطع، کشور را به سه منطقه تقسیم می کنیم؛ سهمیه منطقه یک که استان هایی مانند تهران می شود. سهمیه منطقه دوم که شهرستان هایی مانند شهرستان های استان را در بر می گیرد و سهمیه منطقه سوم شهرستان های محروم هستند. یکی از دلایل این سهمیه بندی کمبود نیروی انسانی و فضای مدرسه است اما دلیل اصلی نبود لوازم لازم برای تحصیل از جمله کتب آموزشی است.

وی اشاره کرد: بنا بر اعلام معاون وزیر آموزش و پرورش، فقط ۱۶ درصد افزایش قیمت کتب و لوازم درسی رخ داده است اما در واقعیت شاهد هستیم خیلی بیشتر از مقدار اعلام شده، افزایش قیمت داشته ایم. همچنین خیلی از لوازم التحریر در مناطق محروم اساسا یافت نمی شود.

مشاور مدارس سمپاد به کمبودها اشاره کرد و بیان داشت: در خیلی از شهرهای بزرگ مانند مدارس غیر دولتی، دانش آموزان لوازمی تهیه می کنند که این لوازم به عنوان لوازم کمک آموزشی در ابتدای سال مطرح می شود و بسیار در روند آموزش کمک می کند. اما در خیلی از مناطق حتی در شهرستان های استان نیز این لوازم اصلا وجود ندارد و اگر هم بخواهند تهیه کنند باید قیمت های گزافی پرداخت کنند که از توان آن ها خارج است.

وی با ذکر نمونه ای خاطرنشان کرد: در یکی از روستاهای قم که فاصله زیادی هم با تهران ندارد، دانش آموزان در خردادماه هنوز کتاب ادبیات متوسطه اول را دریافت نکرده بودند و با قیمتی بالاتر و با کمک خیرین از تهران تهیه کردند.

حدادی تصریح کرد: قیمت کتب و لوازم التحریر در رشد علمی دانش آموزان در سراسر کشور خیلی اثرگذار است. در حقیقت اگر قیمت ها مناسب باشد، شاهد رشد و شکوفایی استعدادها و اگر مناسب نباشد شاهد عقب ماندگی های تحصیلی دانش آموزان خواهیم بود که این موضوع منجر به ترک تحصیل و یا حداقل افت تحصیلی بچه ها خواهد شد.